Cam Mozaik Nedir?

Mozaik Nedir?

Mozaik kelima anlamı ile birbirine benzemeyen küçük ve renkli parçaların oluşturduğu bütündür. Bu parçalar genelde taş, cam, mermer, pişmiş toprak olabilmektedir. Harçla duvar, taban gibi yerlere belirli bir desen veya şekil halinde tesbit edilmesiyle elde edilen yüzey işleme usulüdür. Önceleri çizgiler halinde işlenen mozaik, sonradan insan ve hayvan resimlerini çizmede bir usul olarak kullanıldı. Günümüzde pekçok insan, hayvan ve ağaç resimleri yapılmış tarihi mozaik işlemeler vardır. Bilinen en eski mozaik M.Ö. 8. yüzyıldan kalma olup çakıl taşlarından yapılmıştır.

Cam Mozaik Küçük küp şeklinde kesilen renkli camlardan yapılmış duvar resimlerine verilen ad. Renkli küçük taş parçalarından yapılmış "taş mozaikler" önceleri Pompei'de kullanılmış; bu şekil esas alınarak süsleme cam mozaik doğmuştur. IV. Yüzyıldan başlayarak birçok kiliselerin duvarları cam mozaikten yapılmış duvar resimleri ile süslenmiştir. Bugün cam mozaik, daha yaygın olarak kullanılmaktadır. 
 

Cam Mozaik Montajı Nasıl Yapılır?

  • Cam mozaik uygulanacak zemin çok düzgün olmalıdır. Mozaik zemin düz olmaz ise engebeli göze hoş olmayan bir görüntü sergileyebilir.
  • Cam mozaik uygulamaları esnansında çimento esaslı yapı kimyasallarından seramik ve mozaik yapıştırıcı kullanmak şarttır. İleride çıkabilecek sorunları baştan bertaraf etmenize yardımcı olacaktır.
  • Epoksi ve Akrilik esaslı mozaik yapıştırıcıları cam mozaikleri zamanla etkileme olasılığı vardır. Cam mozaik yapıştırıcısı uygun ince tarakla uygulanır, daha sonra fileli mozaik plakaları tek tek yapıştırılır.
  • Uygulanan cam mozaik plakaların birbirlerinin derzini takip etmesi gereklidir. Aksi takdirde plakalar tek tek sayılacağı, bu derzlerin dengeli ve uyumlu bir şekilde yapıştırılmamasından kaynaklanır.
  • Uygulama şekli kesinlikle istenmeyecek bir görüntü oluşturabilir. Cam mozaikler makul bir süre sonra genelde seramik yapıştırıcısı biraz kendini çektikten sonra, derz dolgusunun uygulanmasına hazırdır.
  • Cam mozakleri için uygun bir silikonlu derz harcı kullanılması da çok önemlidir. Özellikle Mutfaklarda cam mozaik derzi olarak antibakteriyel derz dolgusu tercih ederek, Renk uyumuna dikkat etmek gerekir.
  • Uygulanan cam mozaikden daha açık bir tonda derz dolgusu uygulanması, cam mozaiklerin kendini gösterebilmesi için tercih edilmelidir.
  • Seramik mozaikKristal cam mozaik, Porselen karo mozaik, Mermer mozaik, Seramik kristal mozaik, Metal mozaik uygulamaları da aynı şekilde yapılmalıdır.


     
    


En uygun ve En Renkli Modelde Cam Mozaikler


Modaarts Concept piyasada bulunan birçok seçenek arasından sizlere en uygun gelebilecek Cam Mozaik ürünlerinin birçok renkte ve modelde bünyesinde bulundurmakta​, Cam mozaik, Havuz Seramik Dekor ve Cam Tuğla ürünlerini en uygun fiyat garantisi ve uygulama desteği ile modaarts concept den tedarik edebilirsiniz, ayrıca alışverişlerinizde ekstra taksit imkanı ile ödeme kolaylığı saylamaktayız.Cam Süsleme Sanatı - Vitray

Pencereleri örten saydam panellerin yapımı için cam kullanımı çok eski dönemlere dayanıyor. Bu uygulamalar özellikle Doğu Akdeniz’de çok önceleri biliniyordu. Roma ve ilk Hıristiyanlık dönemlerinde kullanılıyordu. Ortaçağ döneminde de sırlama cam ile Vitray tekniğine rastlamak mümkün. Muhteşem Vitray süslemeleri 1200 ve 1236 yıllarında Chartres Katedralindeki 7000 m2 lik bir alanı kaplayan vitray süslemesi ortaçağ mimarisinin ve cam üstüne yapılan resim sanatının en büyük ve en önemli örneklerindendir. Bu mimarı başta Fransa olmak üzere Almanya, İngiltere ve İtalya ‘da ve tüm Avrupa’da ses getirdi. 1300’lü yıllarda Antonio da Pisa adlı İtalyan vitray sanatına ait ilk kitabı yazdı. Kitabında cam kesim teknikleri, camın renklendirilmesi, kurşun tekniği anlatılıyordu. Renkli camların vitray yapımımda kullanılması İsa’dan sonra ilk yıllara rastlıyor. Bu döneme ait en eski örnekler Ravenna’da İsa’dan sonra VI. Yüzyılda ortaya çıktı. Ancak gerçek vitray sanatı en parlak dönemi IX. ve X. Yüzyıllar arasında yaşadı.

İlk bilinen cam kesim tekniği önceden cam üzerine tebeşir ile çizilen desenin ucu ısıtılmış bir demir parçası ile kesilmesi tekniği idi. Kesim sırasında cam soğuması için su ile ıslatılıyor ve işlem cam iyice kırılana kadar devam ediyordu. Daha sonra Vitray ustaları daha küçük parçaların kolay kesilebilmesi ile kükürt tekniği ile kesim yapmaya başladılar. Kesilen parçalar temizlenip kesim şekline göre yapıştırılıyordu. (Yapıştırmada tutkal kullanılmıyor.) Sonra camın üstüne desen işleniyordu. Bezeme bittikten sonra camlar kurşun içine gömülüyor. Yani H kesitindeki kurşun çubukların arasına yerleştiriliyor ve lehim ile kurşunlar kalaylanarak camlar sabitleştiriliyordu.Uzun yıllar parlak dönem yaşayan vitray sanatı zaman içersinde kültürel ve sosyal nedenlerden dolayı eski önemini kaybetmeye başladı. Yeniden önem kazandığı dönem 19. yy. da Antonio da Pisa nın kitabı örnek alınarak vitray restorasyonları yapıldı ve eski zanaatkarlar gün ışığına çıkartıldı.

Vitray sanatının yeniden doğuşu ilk olarak Fransa da başladı. Ancak yüzyıl sonuna doğru Almanya vitray sanatının merkezi konumuna geldi. Bu dönemde vitray sanatı özellikle dini yapıların dışında saray ve malikanelerde, büyük konakların kapı, pencere ve tavan süslemelerinde kullanılmaya başlandı. Desenlerde tema olarak dini ve kutsal desenler işlenmiştir. 1890-1930 yılarında dini konuların dışında manzara, insan figürleri, zarif bezemeler, çiçek motifleri ve geometrik desenler vitray sanatında yeni ve dekoratif tekniklerle geliştirildi. Bu tekniklere farklı olarak Amerika da New York’lu ünlü tasarımcı Lois Comfort Tiffany vitray sanatı için farklı bir uygulama tekniği geliştirdi. Kurşun çubuklar yerine bakır folyo şeritler kullanmaya başladı. Ayrıca bazı farklı cam türleri geliştirdi. Opal, renkli opal ve sedefli camlar gibi.
Kullandığı camlar ve tekniği ile çok farklı aydınlatmalar da ortaya çıkardı. Günümüzde onun çalışmalarından bir çok örnek taklit edilip uygulanmaktadır.
Türk tarihimizde ise, cam sanatı Anadolu uygarlıklarında ki yapıtlarda camın işlenişi görülmektedir. 

 

X
WhatsApp Destek Hattı
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhasApp Destek Hattı